• 0(414) 552 12 00
  • 0552 552 82 82
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Duyurular

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünden  Siverek halkına duyuru

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünden Siverek halkına duyuru

Siverek Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü vatandaşları bilgilendirmek amacıyla bir duyuru yayımladı.

            Müdürlükten yapılan duyuruda şu bilgilere yer verildi: “5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunun 6360/ 7 m maddesi gereğince hayvan barınakları yapmak, yaptırmak, işletmek ve işlettirmek ilçe belediyelerinin yetkisinden alınıp Büyükşehir belediyesine devrolmuştur.

            Bu yasaya göre ilçe merkezinde ve köylerimizdeki sokak hayvanlarını toplatmak, tedavi ve bakım işlemlerini yapmak Büyükşehir Belediyesine aittir.

            Siverek Belediyesi Mart 2014 yerel seçimlerinden itibaren görev yetkisinde olmamasına rağmen Viranşehir yolu üzerinde bulunan hayvan bakım evi ve rehabilitasyon merkezinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmıştır.

            Ancak hem ilçe merkezinde hem de köylerimizdeki vatandaşlarımızın bu konu ile ilgili yoğun şikâyetleriyle karşılaşmaktayız. Vatandaşımız haklı olara hangi belediyeye ve hangi birimime başvuracaklarını şaşırmış durumdadırlar.

            Yaklaşık 11 aylık görüşmelerimiz sonucunda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Daire Başkanlığı 15.03.2015 tarihinden itibaren hayvan bakım evi ve rehabilitasyon merkezinin ihtiyaçlarını karşılayacaklarını belirtmektedir. Personel ve araç hizmet alım ihalesi sonuçlandıktan sonra ilçemizde çalışmalara başlayacaklardır.

             Yine belirtmek isteriz ki Çevre Şehircilik Bakanlığı hayvan koruma yasasına göre toplatılan sokak hayvanları aşılama, kısırlaştırma işlemleri yapıldıktan sonra alındıkları ortama bırakılma zorunluluğu bulunmaktadır. Buna göre vatandaşlarımız sokakta küpeli köpek gördükleri zaman lütfen tedirgin olmasınlar.

            Ayrıca vatandaşlarımız ilçe merkezinde ve köylerde kuduz vakası gördüklerinde şikâyetlerini Siverek İlçe Tarım Müdürlüğüne bildirmeleri gerekmektedir. Kuduz vakası ile Siverek İlçe Tarım Müdürlüğü ilgilenmektedir.”

Bize Ulaşın

Çağrı Merkezi

(0414) 552 12 00

(0414) 552 11 26

(0552) 552 82 82

© 2024 - Siverek Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü