• 0(414) 552 12 00
  • 0552 552 82 82
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Haberler

TAKORAN VADİSİ’NİN TURİZME KAZANDIRILMASI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

TAKORAN VADİSİ’NİN TURİZME KAZANDIRILMASI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Siverek Belediyesi “saklı cennet” olarak adlandırılan Takoran Vadisi’nin turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Plan ve Proje Müdürlüğünce sürdürülen çalışmalar kapsamında daha önce hazırlanan projenin Karacadağ Kalkınma Ajansınca onaylanmasının ardından çalışmalar hızlandırıldı.

Tarihi Cudi Paşa Konağı’nda düzenlenen çalıştayda yüklenici firma yetkilisince Takoran Vadisi turizm gelişim stratejisi ve eylem planı kapsamında sunum yaptı.

Sunumda Takoran Vadisi bölgesinin fırsat ve avantajları masaya yatırılırken dezavantajları ve tehditleri tartışıldı.

GAP Bölge Başkanlığı tarafından desteklenen “Takoran Yeşil Köy” projesi için hazırlanan mimari çizimin gösterimi yapıldı.

“Takoran Vadisi Sürdürülebilir Ekolojik Turizmi Geliştirme ve Uygulama Projesi” olarak isimlendirilen projenin hedefinin bölgedeki turizm potansiyeli arttırmak, turizm destinasyonu ve turizm rotasına katmak olduğu bildirildi.

Proje koordinatörü Musa Bilgiseven, fizibilite çalışmalarının tamamlanmasının ardından uygulamaya geçilmesiyle Takoran Vadisi’nin sosyo-ekonomik yapısının ortaya çıkacağını, turizm hareketliliğiyle yeni istihdam alanlarının oluşacağını ve doğa turizminin canlandırılacağını söyledi.

Siverek’in turizm potansiyelini arttırmak amacıyla farklı alanlarda çeşitli çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, Takoran Vadisi için düzenlenen çalıştayın önemli olduğunu söyledi.

Takoran Vadisi’nin gelişimi, dönüşümü ve tanıtımı noktasında önemli adımlar attıklarını belirten Çakmak, şu ifadeleri kullandı: “Özellikle göreve geldiğimiz günden itibaren bu doğal güzelliğin hem Siverek’in bir aynası, bir yüzü olması noktasında elimden gelen gayreti gösterdiğimi düşünüyorum. Sadece Takoran Vadisi’nin çevre düzenlemesinden tutun da bu projenin hayata geçirilmesi yanı sıra biz tanıtım konusunda da çok farklı yollar izledik. Örneğin havaalanındaki eşya kutularına Takoran’ın reklam tanıtım broşürlerini yapıştırdık. Fotoğraf ve videolarla hem yazılı hem görsel medyada tanıtılmasıyla alakalı ciddi adımlar attık. Bunları yaparken de herhangi bir raporlama olmadan ciddi bir ön çalışma olmadan elimizden geleni gayreti gösterdik. Bugün böylesine bir eylem planı ve gelişim stratejisinin yapılması, özellikle bir çalıştaya imza atılması, istişarenin ve çalışma takviminin belirlenmesi noktasında bir araya gelinmesinin önemli bir adım olduğu kanaatindeyim.”

Çalıştaya katılanlar, hazırlanan projelerin geliştirilmesi ve doğaya minimum düzeyde müdahale edilmesi gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Projelerin yapılacak istişarelerle geliştirileceğini ifade eden Başkan Ayşe Çakmak, en doğru projelerin uygulanması amacıyla toplantıların devam edeceğini belirtti.

Çalıştaya Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri ile Şanlıurfa Turizm A.Ş., Siverek Kaymakamlığı, TÜRSAB, Turizm Acenteleri ve STK Temsilcileri katıldı.

Bize Ulaşın

Çağrı Merkezi

(0414) 552 12 00

(0414) 552 11 26

(0552) 552 82 82

© 2021 - Siverek Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü