• 0(414) 552 12 00
  • 0552 552 82 82
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Haberler

SİVEREK'TEKİ SERALARDA ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIYOR

SİVEREK'TEKİ SERALARDA ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIYOR

Siverek Belediyesince yapımı tamamlanarak tarımsal faaliyetlere başlanan seralarda çeşitli ürünlerin yetiştirilmesine devam ediliyor.

Belediye Başkanı Ayşe Çakmak'ın istihdamın arttırılmasına yönelik hayata geçirdiği projelerden biri olan Siverek Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, seralardaki çalışmalarını sürdürüyor.

Kentte tarımsal kalkınmanın desteklenmesi ve kadınların iş hayatına katılmasının arttırılmasına yönelik çalışan kooperatif, seralarda mevsime uygun ürün yetiştiriyor.

Yılın başında ekim çalışmalarına başlanan seralarda ilk ürün olarak yetiştirilen maruldan beklenen verimin alınması üzerine ikinci etap olarak salatalık ekimi yapıldı.

Salatalığın yanı sıra domates ekimi de yapılan seralarda hasat sevinci yaşanıyor. Seralarda istihdam edilen kadınların da katılımıyla olgunlaşan salatalıklar toplanarak pazarlanıyor.

Siverek Sebze ve Meyve Hali'ne gönderilen organik ürünler, oradan kent sakinlerinin sofralarına gidiyor.

Siverek Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi sorumlusu Servet Uğurlu, seralarda ürün çeşitliliğini arttırmak amacıyla çalıştıklarını söyledi.

Birinci etapta marul ektiklerini belirten Uğurlu,  "Şubat ayında ektiğimiz marulların hasadını yaptık. Hemen ardından Mart ayı başında ikinci etap olarak domates ve salatalık ektik. Ektiğimiz sebzeler olgunlaştıktan hemen sonra istihdam ettiğimiz kadınlarla birlikte hasadına başladık. Tabi sebzelerimizin sağlıklı olması için düzenli olarak kontrollerini sağladık. Gerekli çalışmaları yaparak yabani otların sebzelerimize zarar vermemesi için ilaçlamasına azami dikkat ettik. Hasadına halen devam ediyoruz. Ürünlerimizi ilk olarak sebze ve meyve haline gönderiyoruz. Talep olması halinde zincir marketlere de satış yapıyoruz. Buradaki temel amacımız ilçemizdeki kadınlara tarımsal faaliyetleri öğretmek ve öğrendikten sonra buna yönelik adım atmalarını sağlamaktır." dedi.


Bize Ulaşın

Çağrı Merkezi

(0414) 552 12 00

(0414) 552 11 26

(0552) 552 82 82

© 2024 - Siverek Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü